Zapraszamy do obejrzenia relacji z Dnia Bezpieczeństwa w Powiecie Otwockim i Garwolińskim.


Dzień Bezpieczeństwa w Powiecie Otwockim i Garwolińskim za nami❗ 

W niedzielę Celestynów był najbezpieczniejszym miejscem, a to za sprawą wydarzenia odbywającego się na jego terenie pn.: Dzień Bezpieczeństwa, który organizowany jest już od kilku lat na naszym terenie przez Fundację Europa 112 we współpracy z Gminą Celestynów oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Celestynowie   

Przed halą sportową na wszystkich czekały  stoiska służb (Komendy Powiatowej Policji w Otwocku,  Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, Służby Więziennej – Areszt Śledczy w Warszawie Grochowie, ochotniczych straży pożarnych, Otwockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,  WCR Garwolin, WOFiTM w Celestynowie, GKRPA, Zespołu Interdyscyplinarnego).

W programie nie zabrakło pokazów i praktycznych szkoleń dotyczących pierwszej pomocy przedmedycznej, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a także bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny dla MDP, w którym komisja konkursowa zdecydowała się przyznać pierwsze miejsce wszystkim jego uczestnikom. Gratulacje dla MDP Celestynów, MDP Dąbrówka, MDP Dyzin, MDP Podbiel, MDP Zabieżki. Przeprowadzono również quizy edukacyjne z nagrodami.

Dzień Bezpieczeństwa zorganizowany przy wsparciu finansowym Gminy Celestynów. W tym roku to wydarzenie  realizowane było także w ramach zadania publicznego Województwa Mazowieckiego w obszarze porządek i bezpieczeństwo publiczne pod nazwą „Dzień Bezpieczeństwa w  Powiecie Otwockim i Garwolińskim”.

Ważnym elementem Dnia Bezpieczeństwa były Zawody Sprawnościowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu obu powiatów. W nich I miejsce zajęła Drużyna z Liceum Ogólnokształcące im. J. Lelewela w Żelechowie, II MDP Podbiel, III MDP Zabieżki.

Mieszkańcy sami mogli sprawdzić się na stanowisku ze ścianką wspinaczkową oraz zaopatrzyć się w akcesoria, dzięki którym bezpiecznie będą mogli uczestniczyć w ruchu drogowym.

Finałowym wydarzeniem było ślubowanie nowych członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z: Celestynowa, Dąbrówki, Dyzina, Zabieżek.

Całość uświetnił występ Orkiestry Dętej OSP Karczew oraz pokazy:  musztry paradnej w wykonaniu klasy mundurowej z Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Otwocku oraz musztry podstawowej w wykonaniu klasy mundurowej z Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie.

Wydarzenie organizowane było pod Honorowym Patronatem Krzysztof Szczegielniak – Starosta Otwocki  oraz Mirosław Walicki – Starosta Powiatu Garwolińskiego

Partnerami Dnia Bezpieczeństwa byli: Delikatesy Kulfon S.C.  oraz Nadleśnictwo Celestynów, Lasy Państwowe.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za promocję bezpieczeństwa.


W ramach Dnia Bezpieczeństwa w Powiecie Otwockim i Garwolińskim zapraszamy Drużyny MDP z obu powiatów do udziału w Zawodach Sprawnościowych w dniu 10 września br. w Celestynowie 

Poniżej link do regulaminu oraz karta zgłoszeniowa 

REGULAMIN ZAWODÓD SPRAWNOŚCIOWYCH MDP – ZGODA OPIEKUNA

Drużyny MDP z terenu Gminy Celestynów zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym 

Regulamin i karta zgłoszenia w linku:

REGULAMIN KONKURSU – ZAGROŻENIA NA DROGACH KARTA UCZESTNIKA


Zapraszamy do udziału w Dniu Bezpieczeństwa! 


Zagłosuj w Budżecie Obywatelskim Mazowsza na projekt Fundacji Europa 112

Zachęcamy do głosowania w Budżecie Obywatelskim Mazowsza na projekt nr 464. „Poznajemy Mazowsze w czasie wolnym od szkoły”.

Projekt jest uzupełnieniem programów zajęć dla dzieci i młodzieży podczas wakacji, uczestniczących w zorganizowanych zajęciach „Lato w PMDK” czy „Akcja Lato 2024”  w Gminie Celestynów i w Mieście Mińsk Mazowiecki.

Szczegółowy opis projektu oraz link do głosowania poniżej.

W głosowaniu wybierz kategorie PONADREGIONALNĄ! 

Opis projektu: 
https://bom.mazovia.pl/projekt/1594

Link do głosowania

https://bom.mazovia.pl/glosowanie


Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z Obchodów 80. Rocznicy Akcji Celestynów


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Obchodów 80. rocznicy Akcji Pod Celestynowem.

Zadanie finansowane jest ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.


Fundacja Europa 112 realizuje zadanie publiczne Województwa Mazowieckiego „Obchody 80. Rocznicy Akcji pod Celestynowem”. Zadanie finansowane jest ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego


Konferencja „Uczmy się bezpieczeństwa -Dzisiejsze zagrożenia” już za nami!

W dniu 22 listopada w Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku odbyła się konferencja

Zadania Publicznego Województwa Mazowieckiego Edukacja Dla Bezpieczeństwa – IV etap – Projektu pod hasłem „Uczmy się bezpieczeństwa – Dzisiejsze zagrożenia”.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawował Jarosław Margielski – Prezydent Miasta Otwocka. 

W konferencji i dyskusji udział wzięli: 

Bożena Żelazowska – Posłanka na Sejm RP,

Dariusz Olszewski – Poseł na Sejm RP

Jarosław Margielski– Prezydenta Otwocka, 

Kinga Błaszczyk – Członek Zarządu Powiatu Otwockiego,

Krzysztof Boczarski – Sekretarz Gminy Celestynów,

Maciej Pietruszczak – wieloletni pedagog i nauczyciel EDB – z liceum im. J. Słowackiego w Otwocku,

bryg. Michał Gigoła – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Otwocku, 

Dariusz Loranty – były policyjny negocjator, ekspert ds. kryminalnych, autor książek,

Rafał Biernacki – ekspert ds. bezpieczeństwa antyterrorystycznego,

Marcin Kożuszek – doradca do spraw bezpieczeństwa i menedżer projektów w Safety Project. 

Podczas konferencji poruszano m.in. tematy związane z nieocenioną rolą samorządów w sytuacjach kryzysowych na przykładzie Wojny w Ukrainie, bezpieczeństwem urzędów oraz urzędników, podniesienia poziomu bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej na terenie Powiatu Otwockiego. 

Po dyskusji odbyły się także szkolenia dotyczące bezpieczeństwa antyterrorystycznego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. 

Dziękujemy wszystkim za obecność na konferencji. 


Zapraszamy do udziału w kolejnych szkoleniach!

Zapraszamy do udziału w kolejnych szkoleniach!


Edukacja Dla Bezpieczeństwa – IV Etap oraz projektu pn. „Uczmy się bezpieczeństwa”

W dniu 11 października w Miasteczku Ruchu Drogowego w Józefowie odbyło się szkolenie dotyczące edukacji w ruchu drogowym dla mieszkańców (młodzieży) z terenu Powiatu Otwockiego. Szkolenie odbyło się w ramach zadania publicznego Edukacja Dla Bezpieczeństwa – IV Etap oraz projektu pn. „Uczmy się bezpieczeństwa”


W dniu 9 października w siedzibie OSP w Dąbrówce odbyło się szkolenie dotyczące bezpieczeństwa antyterrorystycznego oraz pierwszej pomocy przedmedycznej dla mieszkańców. Szkolenie odbyło się w ramach zadania publicznego Edukacja Dla Bezpieczeństwa – IV Etap oraz projektu pn. „Uczmy się bezpieczeństwa”

Zapraszamy do udziału w kolejnych szkoleniach


„Edukacja dla bezpieczeństwa – IV Etap”

11 września w siedzibie OSP Podbiel odbyły się pierwsze szkolenia zadania publicznego Województwa Mazowieckiego „Edukacja Dla Bezpieczeństwa – IV Etap” Projektu „Uczmy się bezpieczeństwa. Uczestnicy wzięli udział w szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa antyterrorystycznego, pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz bezpieczeństwa nad wodą.

Wśród uczestników przeprowadzono quiz wiedzy o bezpieczeństwie z nagrodami, którymi były światła do roweru. Odbył się także pokaz ratownictwa drogowego.

Dziękujemy wszystkim za udział.

„Edukacja dla bezpieczeństwa – IV Etap”

Fundacja Europa 112 realizuje projekt „Uczmy się bezpieczeństwa”. Projekt polega na przybliżeniu mieszkańcom Powiatu Otwockiego zasad obowiązujących w zakresie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, w szczególności zasad postępowania w sytuacji zagrożenia w miejscu publicznym z uwzględnieniem szkoleń: pierwszej pomocy przedmedycznej, antyterrorystycznych oraz edukacji ruchu drogowego.


Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej z Gminnego Dnia Bezpieczeństwa w Celestynowie – 19 czerwca 2022 r.

Gminny Dzień Bezpieczeństwa 2022 za nami❗

19 czerwca (w niedzielę) odbył się Gminny Dzień Bezpieczeństwa pod hasłem „Bezpieczeństwo Mojej Gminy Naszą Przyszłością”.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Europa 112, a współorganizatorami Gmina Celestynów i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Celestynowie.  Patronem medialnym wydarzenia był Tygodnik Linia Otwocka oraz Miesięcznik Samorządowy Celestynka.

Z okazji Jubileuszu 70-lecia Gminy Celestynów Gminny Dzień Bezpieczeństwa został zorganizowany w formie wydarzenia plenerowego dla wszystkich mieszkańców, łączącego wiele służb i formacji związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem.  Inspiracją do organizacji Gminnego Dnia Bezpieczeństwa było powołanie w 2018 roku Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Gminie Celestynów  oraz ich aktywizacja.

Warto przypomnieć, że obecnie na terenie naszej Gminy działa 6 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w 6 Ochotniczych Strażach Pożarnych.

W trakcie Gminnego Bezpieczeństwa można było zobaczyć pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w wykonaniu strażaków-ratowników z Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie a także pokaz tresury psów, który także zaprezentowali żołnierze z tego samego Ośrodka.

Mieszkańcy w tym młodzież chętnie brali udział także w lekcjach samoobrony prowadzonych przez doświadczonego trenera Mirosława Plata z Akademii Dalekowschodnich Sztuk Walki Jissenkan Otwock. Dla chętnych czekał konkurs z nagrodami na temat wiedzy o Gminie Celestynów, a dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych quiz wiedzy o bezpieczeństwie.

Uczestnicy wydarzenia mogli również wysłuchać wykładu dotyczącego bezpieczeństwa antyterrorystycznego prowadzonego przez przedstawiciela Fundacji Europa 112 i byłego oficera Biura Operacji Antyterrorystycznych Dariusza Zdziebko.

Ważnym punktem Gminnego Dnia Bezpieczeństwa był także pokaz ewakuacji budynku szkoły, w którym brali udział strażacy z Gminy Celestynów oraz Powiatu Otwockiego.

Na terenie imprezy czekały stoiska różnych służb w tym: Policji, WOPR, Ochotniczych Straży Pożarnych z naszej Gminy, Służby Więziennej, Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej. Dużym powodzeniem cieszył się także namiot profilaktyczny, w którym można było m.in. założyć alko i narkogogle. Porad udzielali także członkowie GKRPA, na ich stoisku można było otrzymać np. jednorazowe alkotesty oraz ulotki profilaktyczne.  Biuro Promocji rozdawało także akcesoria bezpieczeństwa w postaci odblasków, kamizelek oraz opasek w ramach prowadzonej akcji „Bądź Widoczny Na Rowerze”.  Powodzeniem cieszyło się również stoisko Koła Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce.

Finałem Gminnego Dnia Bezpieczeństwa było wręczenie nagród w konkursie dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Gminy Celestynów, w ramach którego drużyny przygotowywały wcześniej prace plastyczne związane z historią Gminy oraz bezpieczeństwem oraz prezentowały swoje talenty muzyczne, taneczne i recytatorskie.  Nagrody na scenie wręczał Wójt Gminy Witold Kwiatkowski oraz Przewodniczący Rady Gminy Pan Romuald Ziętala.

W konkursie wyróżnienie zdobyły drużyny z Celestynowa i Dąbrówki, które otrzymały w nagrodę lampy do namiotu ufundowane przez Fundację Europy 112.  Trzecie miejsce zajęła MDP Podbiel, która otrzymała nagrodę w postaci wizyty w Centrum Nauki Kopernik. Nagrodę ufundował Pan Marcin Sibilski – właściciel Delikatesów Kulfon. Drugie miejsce na podium zajęła MPD Dyzin, która otrzymała w nagrodę „Dzień w Parku Linowym” również ufundowaną przez  Pana Marcin Sibilskiego.

W konkursie zwyciężyła MDP Zabieżki, która w nagrodę otrzymała grupowe lekcje pływania z instruktorem. Tę nagrodę ufundowała Gmina Celestynów.

Na zakończenie dla publiczności zaśpiewały w języku ukraińskim wokalistki: Yana Semerenko oraz Ksenia Onufrijenko. Ich występ nawiązywał do organizowanych akcji

Pomocy dla Ukrainy przez Gminę Celestynów. Wystąpiła także Aleksandra Gałecka – zwyciężczyni Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Lublińcu.

Można było również obejrzeć musztrę paradną w wykonaniu uczniów Klasy Wojskowej z Zespołu Szkół Ekonomiczno -Gastronomicznych im. Stanisława Staszica w Otwocku.

Gratulujemy laureatom konkursu i dziękujemy wszystkim za udział w naszym wydarzeniu.


Gminny Dzień Bezpieczeństwa

19 czerwca (w niedzielę) zapraszamy na Gminny Dzień Bezpieczeństwa! 👮👮‍♀️👩‍🚒🧑‍🚒 Przyjdź i odbierz AKCESORIA BEZPIECZEŃSTWA 🚨

👉W programie wiele atrakcji:
– lekcje i pokazy samoobrony
– pokazy ratownictwa (pierwszej pomocy)
– prezentacja sprzętu różnych służb w tym: Policji, Straży Pożarnej, WOPR, Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie, Służby Więziennej
– Prezentacje konkursowe Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Celestynów

👉W programie także:
– Konkursy z nagrodami dla publiczności,
– Pokaz ewakuacji z budynku
– Pokaz Tresury Psów z Wojskowego
Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie
– Namiot profilaktyczny

👉Dodatkowo:
– Foodtruck i Namiot profilaktyczny (alkogogle i narkogogle)

Przyjdź! Nie może Ciebie tam zabraknąć!


Projekt „Poznaj i zadbaj o bezpieczeństwo lasów oraz celestynowskie rezerwaty przyrody”

Gmina Celestynów przy wsparciu Fundacji Europa 112 z Otwocka, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Celestynowie oraz Nadleśnictwa Celestynów przygotowała i zrealizowała edukacyjny projekt pod nazwą „Poznaj i zadbaj o bezpieczeństwo lasów oraz celestynowskie rezerwaty przyrody” skierowany do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych promujący ekologię oraz kulturę dbania o przyrodę.

Projekt był podzielony na bloki tematyczne, w ramach których młodzież z Gminy Celestynów poznawała lokalne obszary leśne i rezerwaty przyrody przygotowując o nich materiały informacyjne. Odbyły się także szkolenia w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie, podczas których Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze uczyły się m.in. zapobiegania zagrożeniom dla lasów
i rezerwatów przyrody, wpływu zmian klimatycznych na lasy oraz tego co członkowie MDP mogą zrobić dla zwiększenia bezpieczeństwa lasów i rezerwatów.W ramach projektu odbyły się także:
– konkurs plastyczny na najbardziej inspirujący plakat rezerwatu przypisany do danej OSP , promujący rezerwat oraz Gminę Celestynów.
– konkurs fotograficzny pod hasłem „Przyroda wokół nas” ukazujący piękno celestynowskiej przyrody.

W trakcie projektu Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Gminy Celestynów działające przy Ochotniczych Strażach Pożarnych czyli OSP Podbiel, OSP Regut, OSP Zabieżki, OSP Dyzin,
OSP Dąbrówka oraz OSP Celestynów odwiedziły lokalne rezerwaty przyrody w tym obszary Natura 2000 takie jak :
BAGNO CAŁOWANIE, ŻURAWINOWE BAGNO, CZARCI DÓŁ, BOCIANOWSKIE BAGNO, CELESTYNOWSKI GRĄD i GOŹDZIKOWE BAGNO, gdzie zaprezentowali umiejętności rozpoznawania zagrożeń i ich likwidacji. Warto dodać, że młodzież uczyła się także jak zabezpieczyć las przed pożarem i jak go ugasić. Dowiedziała się także o obecnie dostępnych aplikacjach na smartfony takich jak Mobilny Bank Danych
o Lasach ułatwiających poruszanie się po nich oraz sprawdzenie gdzie np. znajdują się rezerwaty przyrody.

20 czerwca 2021 r.  w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie odbyła się uroczystość

podsumowująca projekt.

W niedzielę uroczyście podsumowanych zostało kilka tygodni pracy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w ramach projektu „Poznaj i zadbaj o bezpieczeństwo lasów oraz celestynowskie rezerwaty przyrody”.

W programie zakończenia projektu przewidziano złożenie kwiatów oraz zniczy pod pomnikiem „Golgota leśników polskich”, wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego oraz fotograficznego  „Przyroda wokół nas”. Nagrodzono również drużyny, które dzień wcześniej dokonały prezentacji obszarów chronionych oraz przedstawiły inscenizacje akcji prewencyjno-ratowniczych jednostek ochotniczej straży pożarnej.

W ramach projektu MDP z terenu Gminy Celestynów brały udział w działaniach edukacyjnych, które miały pomóc w przygotowaniu ich do aktywności w swoich jednostkach.

Wykonywane przez nie zadania wymagały zaangażowania i współpracy. Przy ich realizacji młodzi strażacy wykazali się dużą pomysłowością❗

Gratulujemy laureatom i dziękujemy za udział❗

Z zainteresowaniem obserwujemy rosnący potencjał przyszłej kadry OSP😀

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik

Patronat medialny: Linia Otwocka, Celestynka.


Naucz się żyć bezpiecznie

„Naucz się żyć bezpiecznie” pod takim tytułem Fundacja Europa 112 z siedzibą w Otwocku realizowała zadanie publiczne współfinansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach dofinansowania realizacji zadań publicznych mających na celu zwalczanie, przeciwdziałanie lub usuwanie skutków epidemii COVID-19 w obszarze „Porządek i bezpieczeństwo publiczne”.

Zadanie realizowane było w okresie od 13 października do 31 grudnia 2020r.

Głównym celem zadania było przyłączenie się do walki z epidemią koronawirusa poprzez zakup środków ochrony indywidualnej dla mieszkańców powiatu otwockiego poprzez Ochotnicze Straże Pożarne mające siedziby na terenie Gminy Otwock i Gminy Celestynów (4 OSP).

Fundacja przekazała środki ochrony indywidualnej 4 Ochotniczym Strażom Pożarnym – OSP Otwock, OSP Wólka Mlądzka, OSP Dąbrówka i OSP Celestynów, na podstawie protokołów przekazania i zgodnie z zapotrzebowaniem OSP. Środki ochrony indywidualnej były przekazane mieszkańcom powiatu otwockiego, w tym również członkom Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, głównie w sytuacjach zgromadzeń publicznych, ale z uwagi na obostrzenia sanitarne były przekazywane bezpośrednio  mieszkańcom powiatu otwockiego z tych Gmin.

W ramach projektu, zostały zakupione: rękawiczki nitrylowe – 8000 szt., maseczki wielokrotnego użycia – 2000 szt., płyny/żele do dezynfekcji – 500 szt. Łącznie ilość zakupionych  środków ochrony indywidualnej – 10 500 szt. Szacunkowa liczna której przekazano środki ochrony indywidualnej – 500 osób.

Dziękujemy OSP Otwock, OSP Wólka Mlądzka, OSP Dąbrówka i OSP Celestynów za pomoc w rozdysponowaniu środków ochrony indywidualnej wśród swoich mieszkańców.

Zarząd Fundacji Europa 112 w Otwocku

Zapraszamy do oglądania transmisji z naszego wydarzenia !

„Uczmy się żyć bezpiecznie” w czasach koronawirusa to wydarzenie organizowane przez Fundację Europa 112 z Otwocka w ramach zadania publicznego Województwa Mazowieckiego w obszarze porządek i bezpieczeństwo publiczne pt. „Edukacja Dla Bezpieczeństwa – III Etap”. W ramach wydarzenia odbędzie się rozmowa z ekspertami na temat różnych aspektów bezpieczeństwa w czasach koronawirusa oraz szkolenia edukacyjne z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpieczeństwa antyterrorystycznego.
Zadanie publiczne jest finansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Zapraszamy do oglądania transmisji w najbliższy czwartek (29 października) od godz. 10:20 na kanale Youtube Fundacji, link  poniżej

https://www.youtube.com/watch?v=VKXtgM9CFFY&feature=youtu.be


„Edukacja dla bezpieczeństwa – III etap”

Miło nam poinformować Państwa, że w tym roku nasza Fundacja realizuje po raz kolejny zadanie publiczne Województwa Mazowieckiego
w obszarze „Porządek i bezpieczeństwo publiczne” pod tytułem „EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA – III etap”.

 

Debata „Bezpieczeństwo wspólną sprawą – perspektywy i wyzwania”

30 września w Teatrze Miejskim im. St. Jaracza w Otwocku odbyła się lokalna debata z udziałem ekspertów pod nazwą „Bezpieczeństwo wspólną sprawą – perspektywy i wyzwania” zorganizowana przez działającą na terenie powiatu otwockiego Fundację Europa 112. Odbyło się także szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpieczeństwa antyterrorystycznego i zagrożeń lokalnych.

Poranną część szkoleń otworzył Prezydent Otwocka Jarosław Margielski. W swoim wystąpieniu podkreślił jak ważną rolę w życiu społecznym odgrywa szeroko pojęte bezpieczeństwo oraz jak istotne jest edukowanie w tym kierunku mieszkańców Otwocka i całego społeczeństwa.

Następnie przedstawiciele placówek oświatowych oraz różnych instytucji z terenu powiatu otwockiego wraz z zaproszoną młodzieżą wzięli udział w szkoleniach prowadzonych przez doświadczonych ekspertów. Byli nimi ratownik i strażak Tomasz Franas oraz Rafał Biernacki – były oficer Policji pełniący służbę w specjalnych pododdziałach. W chwili obecnej pełni funkcje Dyrektora Specjalistycznego Centrum Szkolenia Służby Ochrony Lotniska Portu Lotniczego Lublin S.A.

Po szkoleniu Starosta Otwocki Cezary Łukaszewski swoim wystąpieniem oficjalnie rozpoczął lokalną debatę „Bezpieczeństwo wspólną sprawą – perspektywy i wyzwania”.

W debacie, która składała się z trzech paneli dyskusyjnych wzięli udział zaproszeni eksperci oraz lokalne władze. W pierwszym panelu dotyczącym m.in. zagrożeń terrorystycznych głos zabrali Dariusz Loranty – polski policjant, pisarz, publicysta, komentator medialny, nauczyciel akademicki; czołowy negocjator policyjny w III RP. Nadkomisarz w stanie spoczynku, wieloletni pracownik Wydziału ds. Terroru Kryminalnego i Zabójstw Komendy Stołecznej Policji. Pierwszy w historii stołecznej policji Koordynator Negocjacji i Dowódca Zespołu Negocjatorów Policyjnych, dr Wojciech Szewko – ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa i terroryzmu ze szczególnym uwzględnieniem organizacji globalnego dżihadu. Specjalista w dziedzinie stosunków międzynarodowych na Bliskim Wschodzie, centralnej i południowej Azji. Wykładowca w Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas oraz Starosta Otwocki Cezary Łukaszewski.

W dyskusji podkreślano jak ważną rolę odgrywa współpraca samorządów z organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi podmiotami ratowniczymi w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa oraz szkolenia mieszkańców. Mówiono też o realnym zagrożeniu atakami terrorystycznymi oraz o tym jak prawidłowo reagować w takich sytuacjach i jak się przed nimi bronić.

W kolejnym panelu, który dotyczył konkretnych zagrożeń w placówkach oświatowych, kulturalnych oraz urzędach wzięli udział: Dyrektor Oświaty Powiatowej Hanna Majewska-Smółka, Rafał Biernacki, dr Wojciech Szewko oraz Wójt Gminy Celestynów Witold Kwiatkowski. W ostatnim panelu zatytułowanym „Prawo, a praktyka” głos zabrali Dariusz Zdziebko – były oficer Biura Operacji Antyterrorystycznych Policji, instruktor oraz przedstawiciel Fundacji Europa 112 oraz Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Otwocku nadkom. Piotr Szczepaniak.

Podsumowując debatę wszyscy jednym głosem stwierdzili, że najważniejsze jest edukowanie na temat obecnych zagrożeń oraz uwiadomienie mieszkańcom powiatu otwockiego, że bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą i tylko od nas zależy, czy zrozumiemy jak ważną rolę odgrywa ono w naszym życiu.

Szkolenia oraz debata zainicjowały realizowane w tym roku przez Fundację Europa112 zadanie publiczne Województwa Mazowieckiego w obszarze „Porządek i bezpieczeństwo publiczne” pod tytułem „EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA – II etap”. W zeszłym roku, realizowany był I etap tego zadania a   projekt i pomysł Fundacji był bardzo wysoko oceniony.

 Zadanie polega na przybliżeniu mieszkańcom Powiatu Otwockiego, w tym gminy Otwock zasad obowiązujących w zakresie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, w szczególności zasady postępowania w sytuacji zagrożenia w miejscu publicznym z uwzględnieniem ewakuacji i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zadanie skierowane jest do uczniów szkół podstawowych w Otwocku (380 uczniów z klas 8 oraz 20 nauczycieli), a także do 100 mieszkańców powiatu otwockiego, w tym 20 seniorów.

W ramach zadania przewidziano: szkolenia i warsztaty dla uczniów oraz nauczycieli w szkołach podstawowych w Otwocku (szkolenie antyterrorystyczne oraz szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej).

Projekt realizowany jest od 01 września do 30 listopada 2019 r.

Zadanie publiczne finansowane jest ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

Patronem medialnym oraz partnerem wspierającym wydarzenie był tygodnik LINIA OTWOCKA oraz jego właściciel Pan Sławomir Moch, któremu organizatorzy pragną podziękować za wsparcie i wkład w lokalne bezpieczeństwo mieszkańców powiatu otwockiego.


Edukacja dla bezpieczeństwa – II etap

Miło nam poinformować Państwa, że w tym roku nasza Fundacja realizuje zadanie publiczne Województwa Mazowieckiego w obszarze „Porządek i bezpieczeństwo publiczne” pod tytułem „EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA – II etap”.  W zeszłym roku, realizowaliśmy I etap. Nasz wniosek był bardzo wysoko oceniony.

Zadanie polegać będzie na przybliżeniu mieszkańcom Powiatu Otwockiego, w tym gminy Otwock  zasad obowiązujących w zakresie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, w szczególności zasady postępowania w sytuacji zagrożenia w miejscu publicznym z uwzględnieniem ewakuacji i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zadanie skierowane jest do uczniów szkół podstawowych  w Otwocku
(380 uczniów z klas 8 oraz 20 nauczycieli), a także do 100  mieszkańców powiatu otwockiego, w tym 20 seniorów (55+).

W ramach zadania przewidziano: szkolenia i warsztaty dla uczniów oraz nauczycieli w Szkołach Podstawowych w Otwocku (szkolenie antyterrorystyczne oraz szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej), a także  Debatę  „Bezpieczeństwo wspólną sprawą – perspektywy i wyzwania” dla mieszkańców z terenu powiatu otwockiego, w tym  dla seniorów (55+)  organizowaną w Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku 30 września 2019 r.  Debata podzielona jest na dwie części: pierwsza część to szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej, antyterrorystyczne oraz z zagrożeń lokalnych, natomiast druga to panele dyskusyjne m.in. z udziałem władz samorządowych, ekspertów akademickich.

W ramach realizowanego zadania uczestnicy otrzymają materiały promocyjne.

Zadanie publiczne finansowane jest ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

 

Pierwsze Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze w Gminie Celestynów

Członkowie Fundacji Europa 112,  07 października 2018 r. wzięli udział w uroczystości ślubowania  i pasowania członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Gminie Celestynów.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Kościele w Celestynowie.  Następnie zgromadzeni udali się do Hali Sportowej w Celestynowie, gdzie 115 członków MDP złożyło uroczyste ślubowanie, a następnie zostali pasowani na członków MDP w rodzimej jednostce.

Pasowania dokonał Prezes Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Otwocku  dr Mirosław Pszonka, legitymacje członkowskie  wręczał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Mariusz Zabrocki, a  Wójt Gminy  Celestynów  – Witold Kwiatkowski  upominki.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej w Pilawie pod batutą kapelmistrza Krzysztofa Czajki i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Batalionu Zośka w Celestynowie.

Pomysłodawczynią i koordynatorem powołania Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Gminie Celestynów,  jest  Pani Aniela Niemiec, natomiast organizatorem powstania MDP w Gminie Celestynów jest Wójt Witold Kwiatkowski.

Fundacja Europa 112  gratuluje młodym Strażakom, życzymy Wam  radości i satysfakcji w wypełnianiu swoich zadań.

Patronat honorowy nad uroczystością objął Starosta Otwocki Pan Mirosław Pszonka a patronem medialnym i partnerem wydarzenia była Linia Otwocka.

Scenariusz uroczystości został przygotowany przez Pana Michała Niemca, on również prowadził  uroczystość.

Edukacja dla bezpieczeństwa

Fundacja Europa 112 realizuje od 01 września do 30 listopada 2018 roku zadanie publiczne Województwa Mazowieckiego w obszarze „Porządek i bezpieczeństwo publiczne” pod tytułem „EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA”.
Zadanie polegać będzie na przybliżeniu mieszkańcom Powiatu Otwockiego w tym gminy Celestynów zasad obowiązujących
w zakresie bezpieczeństwa w miejscach publicznych, w szczególności zasady postępowania w sytuacji zagrożenia w miejscu publicznym z uwzględnieniem ewakuacji i pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zadanie skierowane jest do uczniów szkoły podstawowej w Celestynowie
(klas 5-8), Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi oraz 3 klas gimnazjum Szkoły Podstawowej w Celestynowie (330 uczniów oraz 20 nauczycieli), a także do 150 seniorów (55+) z terenu powiatu otwockiego.

W ramach zadania przewidziano: szkolenia i warsztaty dla uczniów oraz nauczycieli w Szkole Podstawowej w Celestynowie (szkolenie antyterrorystyczne oraz szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej), a także warsztaty dla seniorów (55+) z terenu powiatu otwockiego w Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza w Otwocku.

W ramach realizowanego zadania uczestnicy otrzymają apteczki pierwszej pomocy oraz małe latarki.

Zadania publiczne finansowane ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

 

Skip to content